Peter James DOM NA WZGÓRZU

Czterysta metrów dalej przejechali po grzechoczącej kratownicy nad rowem do zatrzymywania bydła i wtedy zobaczyli dom. Ollie zwolnił, nie dowierzając, że właśnie tutaj będą teraz mieszkali. Dom wyglądał niemal magicznie, ale z nutką melancholii. Ollie miał wrażenie, że cofnęli się w czasie co najmniej o sto lat. Oczami wyobraźni widział konny powóz podjeżdżający pod wejście. Zupełnie jakby znalazł się wewnątrz romantycznej powieści albo filmu, na przykład w posiadłości Manderley w „Rebece”. *

To nie jest zwyczajny dom na angielskiej prowincji. To miejsce, które nie pozwoli ci odejść. 

Nieopodal wsi Cold Hill, na wzgórzu znajduje się ponure domostwo. Budynek wymaga kapitalnego remontu, ale nie odstrasza to Olliego Harcourta, beztroskiego optymisty, który ma nadzieję zacząć właśnie tu spokojne, rodzinne życie. Żona i córka nie podzielają entuzjazmu Olliego, tym bardziej, iż zakup domu oznacza wydanie ostatnich oszczędności. Mężczyzna podejmuje jednak ryzyko.

Dom ma natomiast swoją historię. I swoje plany. Stał przecież opuszczony przez niemal trzydzieści lat. Niebawem Harcourtowie przekonają się, iż przeprowadzka na odludną prowincję wcale nie była dobrym pomysłem. Kiedy odkryją, że nie są w Cold Hill sami, będzie już za późno. 

Peter James od paru dobrych lat pisze kryminały ukazujące policyjne procedury i nie mamy co oczekiwać, iż w reklamowanej jako ‚gotycki horror’ powieści otrzymamy ponury nastrój grozy i psychologiczne studium postaci. Klimat grozy jest, ale umiarkowany. Historia nawiedzonego domu nie razi oryginalnością, ale na pewno można powiedzieć, iż jest  to horror nowoczesny. Peter James idzie z duchem czasu, więc siły nieczyste bez problemu oddziałują na komputery, komórki, a nawet i chmury. Autorowi daleko do Kinga czy Mastertona, niemniej jednak Dom na wzgórzu czyta się dobrze, z zainteresowaniem. Tyle że brak fajerwerków. 

wydawnictwo Albatros 2016 / str. 350 / tł. Robert Waliś*

moja ocena 4+/6

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s